Home » O Ronniem » Zkoušky

KSZVPR Řásná 29.06.2008

Poslední červnovou neděli jsme se zúčastnili Speciální vodní zkoušky se zadáním titulu CACT, Řásná – 29.června 2008.

Sraz všech 20 účastníků zkoušky byl v kempu Řásná – Velkopařezitý. Po prezenci, veterinární prohlídce, slavnostním zahájení, vylosování losů jsme hromadně odjeli do honitby mysliveckého sdružení Vanov.

Terén pro zkoušky byl zvolen náročný, rákosí bylo husté s kopřivami, podmáčené, což některým psům činilo problémy.

Rybník zvaný Smrkový byl velký a čistý s horním břehem obklopen rákosím.

Zkoušky byly zahájeny první společnou disciplínou, klid na stanovišti. Vzhledem k dostatku střelců z řad místního mysliveckého sdružení a vůdců byla disciplína přezkoušena opravdu velmi důsledně a rozhodčí nic neodpustili.

Po této disciplíně vždy pracovní skupina (4pracovní skupiny po 5-ti vůdcích se psem) obcházela společně postupně všechny disciplíny. Rozhodčí na každou disciplínu zůstávali ti stejní.

Nejvíce problém dělala dohledávka pohozené kachny. Obtížný terén byl znát i na tom, že na této disciplíně vypadlo dost psů (nezvládli časový limit nebo vůbec kačenu nedohledali), jiní dostali horší známku kvůli časovému limitu.

I další disciplína slídění s dohledávkou byla dost náročná i na fyzickou, důslednou a ochotnou práci psa.

Na žádné disciplíně ani marking či vodění psa se opravdu nic neodpouštělo. Sebemenší chyba byla penalizována.

Práce na vodě byla pro všechny, jak pejsky, tak pro vůdce velmi příjemná. Možná jen pro některé bylo překvapení, že na disciplíně handling – přinášení 2 kachen z hluboké vody musel vůdce dopředu říct, která kačena bude přinesena první.

Jednalo se o zkoušky se zadáním titulu CACT a tomu odpovídal těžký terén i hodnocení rozhodčích, kteří během celých zkoušek posuzovali přísně, a každá chyba byla penalizována.

Z mého pohledu vůdce byla celá soutěž na obtížném terénu. Rozhodčí hodnotili dle zkušebního řádu a posuzování bylo opravdu přísné. Ale zase na druhou stranu jednalo se přece o zkoušky se zadáním titulu CACT, tak proč by to mělo být jednoduché.
Z celkového počtu 20 zůčastěných úspěšně zkoušku zvládlo 8psů.
I když jsme zkoušku ukončili v II. ceně, tak této naší první lovecké zkoušky v těchto podmínkách si budu velmi vážit.
Ten, kdo tam byl ví o čem mluvím...